Peak Challenge Photos

  • thumb DSC 0460 1024
  • thumb DSC 0436 1024
  • thumb DSC 0435 1024
  • thumb DSC 0434 1024
  • thumb DSC 0433 1024
  • thumb DSC 0432 1024
  • thumb DSC 0431 1024
  • thumb DSC 0430 1024
  • thumb DSC 0461 1024
  • thumb DSC 0450 1024
  • thumb DSC 0449 1024
  • thumb DSC 0448 1024
  • thumb DSC 0447 1024
  • thumb DSC 0446 1024
  • thumb DSC 0445 1024
  • thumb DSC 0443 1024
  • thumb DSC 0440 1024
  • thumb DSC 0439 1024
  • thumb DSC 0438 1024
  • thumb DSC 0454 1024
  • thumb DSC 0452 1024
  • thumb DSC 0451 1024
  • thumb DSC 0460 1024
  • thumb DSC 0436 1024
  • thumb DSC 0435 1024
  • thumb DSC 0434 1024
  • thumb DSC 0433 1024
  • thumb DSC 0432 1024
  • thumb DSC 0431 1024
  • thumb DSC 0430 1024
  • thumb DSC 0461 1024
  • thumb DSC 0450 1024
  • thumb DSC 0449 1024
  • thumb DSC 0448 1024
  • thumb DSC 0447 1024
  • thumb DSC 0446 1024
  • thumb DSC 0445 1024
  • thumb DSC 0443 1024
  • thumb DSC 0440 1024
  • thumb DSC 0439 1024
  • thumb DSC 0438 1024
  • thumb DSC 0454 1024
  • thumb DSC 0452 1024
  • thumb DSC 0451 1024

2018 Peak Challenge Results

Thanks to all of you who participated in this year's Peak Challenge on Day of the Seafarer - Monday, June 25th.  Below are the team and individual results (note the max. 2hr was allocated to those that did not partcipate):

Team Name: Let's Get Fiscal (COS/CLIA)
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
100 Andrew Knapman 16:04:00 16:59:00 0:55:00 0:55:00 1:27:00 0:32:00 3:27:00 0:00:00 3:27:00
101 Jenniffer Hernandez 16:04:00 17:31:00 1:27:00
102 Dennis Li 16:04:00 17:09:00 1:05:00
Team Name: Pacific Pilotage Authority
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
103 Kevin Obermeyer 15:54:00 17:23:00 1:29:00 0:42:00 1:29:00 0:47:00 3:12:00 0:00:00 3:12:00
105 Sandra Luscombe 15:54:00 16:55:00 1:01:00
106 Scott Galloway 15:54:00 16:36:00 0:42:00
Team Name: Smooth Snailing (BCMEA)
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
107 Hannah Julian 16:42:00 17:39:00 0:57:00 0:57:00 2:00:00 1:03:00 4:05:00 0:00:00 4:05:00
108 Tavaras Powell (No Show) 16:42:00 18:42:00 2:00:00
109 David Iwata 16:42:00 17:50:00 1:08:00
Team Name: The Bernard Buccaneers
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
110 Catherine Hoffman 15:56:00 17:13:00 1:17:00 1:09:00 1:17:00 0:08:00 3:42:00 0:00:00 3:42:00
111 Anna Amos-Stewart 15:56:00 17:05:00 1:09:00
112 Karissa Kelln 15:56:00 17:12:00 1:16:00
Team Name: Bernard PEAK Performers
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
113 Russ Robertson 16:10:00 17:11:00 1:01:00 1:01:00 1:08:00 0:07:00 3:14:00 0:00:00 3:14:00
114 Harry Ormiston 16:10:00 17:15:00 1:05:00
115 Ryan Bernard 16:10:00 17:18:00 1:08:00
Team Name: Arabian Knights (Pacific Basin)
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
116 Stav Kimhim (Injured) 16:23:00 18:23:00 2:00:00 0:53:00 2:00:00 1:07:00 3:50:00 0:00:00 3:50:00
117 Peter Amat 16:23:00 17:20:00 0:57:00
118 Kay Afghahi 16:23:00 17:16:00 0:53:00
Team Name: The Yakivs (Pacific Basin)
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
119 Kyoko Yamamoto 16:15:00 17:12:00 0:57:00 0:46:00 1:29:00 0:43:00 3:12:00 0:00:00 3:12:00
120 Karl Wang 16:15:00 17:44:00 1:29:00
121 Alexander Kalitin 16:15:00 17:01:00 0:46:00
Team Name: Monkey Shoulder (Pacific Basin)
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
122 Simon Brown 16:18:00 17:12:00 0:54:00 0:50:00 1:04:00 0:14:00 2:48:00 0:00:00 2:48:00
123 Theo Salvo 16:18:00 17:08:00 0:50:00
124 Alex Bollhorn 16:18:00 17:22:00 1:04:00
Team Name: The Elsa Laus (Pacific Basin) 
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
125 Elsa Lau 16:07:00 18:07:00 2:00:00 1:03:00 2:00:00 0:57:00 5:03:00 0:00:00 5:03:00
126 Sydney Bridges 16:07:00 17:10:00 1:03:00
127 Umeshi Arran 16:07:00 18:07:00 2:00:00
Team Name: Easier said than Run (Teekay)
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
128 Chris Cooper 15:55:00 16:38:00 0:43:00 0:40:00 0:51:00 0:11:00 2:14:00 0:00:00 2:14:00
129 Jennifer Kerr 15:55:00 16:46:00 0:51:00
130 Sean Hennessy 15:55:00 16:35:00 0:40:00
Team Name: ISAC
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
131 Lisa Egami 15:59:00 16:42:00 0:43:00 0:43:00 1:03:00 0:20:00 2:47:00 0:00:00 2:47:00
132 Anders Mikkelsen 15:59:00 17:00:00 1:01:00
133 Alex Verchez 15:59:00 17:02:00 1:03:00
Team Name: Slow But Deadly (Oldendorff)
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
134 Sebastian Maercker 16:28:00 17:27:00 0:59:00 0:58:00 0:59:00 0:01:00 2:55:00 0:02:00 2:53:00
135 Artour Saifatchine 16:28:00 17:26:00 0:58:00
136 Ivelin Tenev 16:28:00 17:26:00 0:58:00
Team Name: Swire
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
138 Sandar Koh 15:58:00 16:52:00 0:54:00 0:50:00 0:54:00 0:04:00 2:37:00 0:00:00 2:37:00
139 James Feathers 15:58:00 16:48:00 0:50:00
140 Alex Yan 15:58:00 16:51:00 0:53:00
Team Name: Fraser Surrey Docks Team 1
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
141 Brady Erno 16:26:00 17:24:00 0:58:00 0:58:00 1:24:00 0:26:00 3:27:00 0:00:00 3:27:00
142 Gord Yahn 16:26:00 17:31:00 1:05:00
143 Meena Batra 16:26:00 17:50:00 1:24:00
Team Name: Fraser Surrey Docks Team 2
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
144 Mike McLeod 16:27:00 17:31:00 1:04:00 1:04:00 1:51:00 0:47:00 4:06:00 0:00:00 4:06:00
145 Kurtis Dool 16:27:00 17:38:00 1:11:00
146 Pam Heer 16:27:00 18:18:00 1:51:00
Team Name: Seapsan
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
147 Ryan Simpson 16:03:00 16:56:00 0:53:00 0:48:00 0:53:00 0:05:00 2:31:00 0:00:00 2:31:00
148 Steve Christensen 16:03:00 16:51:00 0:48:00
149 Mike Malone 16:03:00 16:53:00 0:50:00
Team Name: Tymac Titans
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
150 Doug Towill 16:24:00 17:10:00 0:46:00 0:37:00 1:21:00 0:44:00 2:44:00 0:00:00 2:44:00
151 Drew Hemmingson 16:24:00 17:01:00 0:37:00
152 Steve Hnatko 16:24:00 17:45:00 1:21:00
Team Name: SST Canada
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
153 Brook Walker 16:29:00 17:09:00 0:40:00 0:40:00 1:04:00 0:24:00 2:36:00 0:02:00 2:34:00
154 Winston Ow 16:29:00 17:33:00 1:04:00
155 Boban Tubic 16:29:00 17:21:00 0:52:00
Individuals 
Player # Player Name Start Time Finish Time Time Taken  
179 Chris Paultier 16:26:00 17:37:00 1:11:00
137 Austin Campbell 16:28:00 17:34:00 1:06:00
156 Timothy Li 16:05:00 16:46:00 0:41:00

2017 Peak Challenge Results


Here are the results for our first Peak Challenge up Grouse Mountain.  Thanks again for your support! Save the date for the 2018 Day of the Seafarer Challenge - Thursday, June 28th.

 

Team Name: Pacific Pilotage Authority Pathfinders
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
103 Brian Young 15:11:00 n/a 1:44:21 1:44:21 0:00:00 1:44:21 0:00:00 n/a
104 Isabelle Forget 15:11:00 n/a
105 Paulo Ekkebus 15:11:00 16:55:21 1:44:21
Team Name: Smooth Snalin' (BCMEA)
 # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
106 Hannah Julian 15:10:00 16:19:10 1:09:10 1:09:10 1:37:45 0:28:35 3:56:06 0:00:00 3:56:06
107 David Iwata 15:10:00 16:19:11 1:09:11
108 Tavaras Powell 15:10:00 16:47:45 1:37:45
Team Name: Sore to the Finish (BCMEA)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
109 John Beckett 15:10:00 16:10:53 1:00:53 0:47:15 1:00:59 0:13:44 2:49:07 0:00:00 2:49:07
110 Suki Hache 15:10:00 16:10:59 1:00:59
111 Glen William 15:10:00 15:57:15 0:47:15
Team Name: The VIP's (Chamber of Shipping)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
112 Bonnie Gee 15:29:00 16:48:57 1:19:57 1:19:55 1:20:15 0:00:20 4:00:07 0:02:00 3:58:07
113 Dave Cook 15:29:00 16:48:55 1:19:55
114 Neil Ferrer 15:29:00 16:49:15 1:20:15
Team Name: Fraser Surrey Docks
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
115 Alisa Sahbaz 15:13:00 16:46:07 1:33:07 0:58:48 1:33:07 0:34:19 3:40:03 0:00:00 3:40:03
116 Mike Mcleod 15:13:00 16:21:08 1:08:08
117 Brady Erno 15:13:00 16:11:48 0:58:48
Team Name: Take it Easy (Oldendorff)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
118 Artour Saifatchine 15:29:00 16:34:05 1:05:05 1:01:40 1:05:05 0:03:25 3:11:50 0:00:00 3:11:50
119 Sebastian Maercker 15:29:00 16:34:05 1:05:05
120 Jan Schwartz 15:29:00 16:30:40 1:01:40
Team Name: Reach for the Top (Pacific Basin)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
121 Jolene Parker 15:17:00 17:08:10 1:51:10 1:13:20 1:51:10 0:37:50 4:27:50 0:00:00 4:27:50
122 Crystal Jin 15:17:00 16:40:20 1:23:20
123 Alexander Kalitin 15:17:00 16:30:20 1:13:20
Team Name: Last Place (Pacific Basin) 
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
124 Karl Wang 15:17:00 16:41:15 1:24:15 0:52:08 1:24:15 0:32:07 3:33:13 0:00:00 3:33:13
125 Kay Afghahi 15:17:00 16:09:08 0:52:08
126 Yakiv Yaholnitser 15:17:00 16:33:50 1:16:50
Team Name: Team Samurai (Pacific Basin) 
 # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
127 Kyoko Yamamoto 15:27:00 16:25:08 0:58:08 0:52:40 1:00:20 0:07:40 2:51:08 0:00:00 2:51:08
128 Theo Salvo 15:27:00 16:19:40 0:52:40
129 Sydney Bridges 15:27:00 16:27:20 1:00:20
Team Name: The Elsa Lau's (Pacific Basin)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
130 Simon Brown 15:26:00 16:25:55 0:59:55 0:58:50 1:22:40 0:23:50 3:21:25 0:00:00 3:21:25
131 Andrew Knapman 15:26:00 16:48:40 1:22:40
132 Alex Bollhorn 15:26:00 16:24:50 0:58:50
Team Name: SST Salish (Saam Smit)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
133 Greg Moore 15:31:00 16:39:04 1:08:04 0:35:32 1:08:04 0:32:32 2:26:28 0:00:00 2:26:28
134 Keith Eriks 15:31:00 16:06:32 0:35:32
135 Brook Walker 15:31:00 16:13:52 0:42:52
Team Name: SST Capilano (Saam Smit)
 # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
136 Katherine Sturdy 15:31:00 16:31:20 1:00:20 1:00:20 1:09:55 0:09:35 3:19:55 0:00:00 3:19:55
137 Winston Ow 15:31:00 16:40:55 1:09:55
138 Dax Perrault 15:31:00 16:40:40 1:09:40
Team Name: Tymac Titans
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
139 Doug Towill 15:40:30 16:26:20 0:45:50 0:39:15 1:39:00 0:59:45 3:04:05 0:00:00 3:04:05
140 James Collins 15:40:30 17:19:30 1:39:00
141 Drew Hemmingson 15:40:30 16:19:45 0:39:15
Team Name: Paladin Technologies
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
142 Mike Smith 15:43:00 16:35:32 0:52:32 0:44:20 0:56:50 0:12:30 2:33:42 0:00:00 2:33:42
143 Shane Demsey 15:43:00 16:27:20 0:44:20
144 Sarah van Wermeskerken 15:43:00 16:39:50 0:56:50
Team Name: Bernard LLP 1
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
145 Karissa Kelln 15:52:00 17:16:51 1:24:51 1:24:51 1:32:20 0:07:29 4:22:21 0:00:00 4:22:21
146 Catherine Hoffman 15:52:00 17:24:20 1:32:20
147 Grace Robbins 15:52:00 17:17:10 1:25:10
Team Name: Bernard LLP 2
 # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
148 Harry Ormiston 15:52:00 17:00:40 1:08:40 1:08:40 1:31:10 0:22:30 4:08:35 0:00:00 4:08:35
149 Mark Gill 15:52:00 17:23:10 1:31:10
150 Anne Amos-Stewart 15:52:00 17:20:45 1:28:45
Team Name: Seaspan Marine
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
151 Ryan Simpson 15:56:00 16:47:50 0:51:50 0:46:45 1:05:20 0:18:35 2:43:55 0:00:00 2:43:55
152 Steve Christiansen 15:56:00 16:42:45 0:46:45
153 Paul Hilder 15:56:00 17:01:20 1:05:20